HTML Hata Bulucu

Kutuya test etmek istediğiniz sayfanın linkini bırakın ve gönder butonunu kullanın. HTML hata bulucu ile doğrulama yapın!

Kısaca HTML Nedir?

Hyper Text Markup Language yani hiper metin işaretleme dili. Web sayfalarının iskeletini oluşturmak maksadıyla kullanılan, bilinenin aksine programlama dili değil "işaretleme" dilidir. HTML dilinin son srümü 5 yani HTML5'dir. HTML kodlarıyla tek başına çalışan bir web programı yazılamaz.

HTML dili 1993 yılında Tim Berners-Lee tarafından yazılmıştır. Tüm iletim sistemlerinde çalışır ve güncel geliştiricileri W3C & WHATWG'dir.

HTML dili bir programlama dili olmadığı için ekrana hata basamaz. Bu sebepten ötürü standartlar oluturulmuş ve bu standartlara göre yazılması uygun görülmüştür. Bu standartları yakalamak ve HTML kod hatası bulmak için HTML hata bulucu aracını kullanabilirsiniz.

HTML Hataları Nasıl Bulunur?

Hazır yazılım olmadan, kodları tek tek inceleyerek tespit etmek zor ve uğraştırıcıdır. Ancak hepsinden önce güncel HTML5 bilgisi gerektirir. HTML hatalarını tespit etme aracını kod bilgisi olmadan kullanabilirsiniz. HTML hata düzeltme için yukarıdaki kutuya, test etmek istediğiniz site adresini girmeniz yeterlidir.

Gönder butonuna basıp işlemleri başlattıktan sonra, HTML hata bulucu robotlarımız sitenizi ziyaret edecek, sayfayı indirerek HTML5 standartlarına göre analiz edecektir. Analizler sonucunda web sayfası hata düzeltme işlemleri için rapor halinde şu bilgiler size sunulacaktır;

 • Eskimiş etiketler,
 • Tekrar eden ID tespiti,
 • Göze batan CSS hataları,
 • Kullanımı uygun olmayan etiketler,
 • Schema.org hatalar ve kullanım önerileri,
 • Meta etiketi hataları ve kullanım önerileri,
 • Sitenizde olması fayda sağlayacak bilgilendirmeler,
 • Demirbaş ( body, head gibi ) etiketlerin birden fazlasının tespiti,
 • Başıboş etiketler, ( açılıp kapatılmayan veya açık olmadığı halde kapatlan. )
 • Ve +30 analiz daha...

Raporu ister sayfayı kaydederek, HTML hata mesajını ister Word belgesi ister PDF belgesi şeklinde cihazınıza indirebilirsiniz.

HTML Hata Ayıklama

HTML hata ayıklama dair bazı bilgiler vermek geliştiriciler açısından faydalı olacaktır diye düşnüyorum. Bu sebepten maddeler halinde HTML ile web sayfası iskeleti oluştururken dikkat etmeniz gerekenleri kavrayabilirsiniz.

 1. Liste işaretleri kullanırken, ol veya ul farketmeksizin li içerisinde; "div", "p", "section", "header", gibi "block" özellikli etiketler kullanılamaz. En soft olarak "strong", "em" gibi etiketler kullanabilirsiniz.
 2. button etiketi içerisinde yazı ve span etiketinden başka bir şey kullanmayın.
 3. center, br, hr, b, i gibi standart dışı kalmış, eski HTML etiketlerini kullanmayın.
 4. style veya script kullanırken "type" belirtmenize gerek yoktur.
 5. Bu gibi daha çok W3 HTML standartları sayfasını ziyaret edin.

HTML Hataları Nasıl Düzeltilir?

Bu hataları otomatik veya bir iki tıklamayla düzeltmenin şimdilik bir yolu yok. HTML hatalarını görmek ve standartlara uygun öneriler almak mümkün. HTML hatalarını tespit etme aracımız bu işlemi ücretsiz ve sınırsız yapar. İnceleme sonrası raporunuza bakın. Verilen talimatlara ve önerilere göre sitenizdeki HTML etiketlerini düzenleyin, yeniden oluşturun.

 • FileZilla programını açın.
 • Sitenizin bulunduğu hostinge FTP ile bağlanın.
 • Düzenlemek istediğiniz dosyayı aın.
 • HTML hata bulucu ile test ettiğiniz sayfanın raporuyla hostingdeki kodlarınızla karşılaştırın.
 • Standartlara uygun olmayan kodlarınızı metin editrünu kullanarak değiştirin.

HTML ve SEO

Düz mantık düşünelim. Arama motorları kodları tarar ve sıralama için kriter belirler. Arama motorları okuyamadığı kodun sıralamasını belirleyemez. Özellikle Google kullanıcı deneyimine çok dikkat ettiği için bu tarz hataları asla onaylamaz.

Hatasız bir kod kuşkusuz SERP (arama sonuçlarındaki) sıralamanızı arttırır. Zaten seçtiğiniz tema ile sitenizin kaderini belirlersiniz. Bu tür hata ve uyarıları görmezden geldiğiniz taktirde, site için olumsuz sonuçlar kaçınılmazdır.

Tabi HTML beraberinde kontrol edilmesi gereken birçok öge mevcut. Yazılımcı gözünden SEO nasıl yapılır öğrenmek isterseniz, tüm bunları tek makalede öğrenebilirsiniz.

HTML Hata Bulucu Nedir?

HTML Hata Bulucu, Emre Nogay tarafından sunulmu bir araçtır. Web alanında akla gelebilecek her tür siteyi incelemeye yarayan Test aracıdır. Aracın kullanım fiyatı 0 yani tamamen ücretsizdir. 8864 geliştirici tarafından incelenmiş ve 5 üzerinden 4.8 puan almıştır.
HTML Hata Bulucu
İnternet bağlantınız kesintiye uğradı.