CentOS 7 & Fedora 33 Python 3.7.x Kurulumu

Emre Nogay · · Linux

Selamlar, CentOS 7 beraberinde gelen 3.6.x Python sürümü OpenCV gibi yazılımlar için yeterli olmayabiliyor. Ek olarak artık güncelleme almayan bir işletim sistemi olduğu için yum install python3.7 gibi komutlarla python 3.7.x sürümlerini kurmak mümkün değil.

Adım 1: Gereksinimler

Python kurulumu esnasında SSH erişimine ihtiyacımız olacak. Giriş yaptıktan sonra GCC derleyicisini ve diğer paketleri yüklemek için aşağıdaki komutu kopyalayıp terminale yapıştırın.

yum install gcc openssl-devel bzip2-devel libffi-devel zlib-devel xz-devel

Adım 2: Python 3.7 İndirme

Resmi siteden aşağıdaki komutu kullanarak 3.7.11 sürümünü indirelim. Aşağıdaki komutları sırayla girin. Önce /usr/src dizinine geçiş yapıyor ve daha sonra dosyayı indiriyoruz. Son olarak indirdiğimiz paketi sıkıştırılmış formattan çıkarıyoruz (extract işlemi)

cd /usr/src 
wget https://www.python.org/ftp/python/3.7.11/Python-3.7.11.tgz
tar xzf Python-3.7.11.tgz

Adım 3: Python 3.7 Kurulumu

altinstall komutunu kullanarak işletim sisteminde Python dosyalarını derliyoruz ve aynı zamanda varsayılan olarak bulunan /usr/bin/python dizinindeki dosyalar ile karışmasını önlüyoruz.

cd Python-3.7.11
./configure --enable-optimizations
make altinstall

Derleme işlemi bittikten sonra aşağıdaki komut ile indirdiğimiz ve artık işimize yaramayan sıkıştırılmış dosyayı silelim.

rm /usr/src/Python-3.7.11.tgz

Adım 4: Python Versiyonu

Son olarak kurduğumuz Python sürümü başarıyla kuruldu mu, kurduğumuz sürüm kaç ona bakalım. Aşağıdaki komutu girdikten sonra Python 3.7.11 dönüşünü almanız gerekiyor. Bu çıktıyı aldıysanız kurulum başarılı olmuş demektir.

python3.7 -V

Python 3.7 kullanarak bir komut çalıştırmak için python3.7 ön ekini sudo komutu olmadan girmeniz gerek aşağıya örnek bir kullanım bıraktım.

python3.7 -m pip install opencv-python pytesseract

CentOS 7 ve Fedora 33, Linux dağıtımları için Python 3.7.x kurulumu yazımın sonuna geldik. Kurulum esnasında bir sorun yaşarsanız benimle paylaşın size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet bağlantınız kesintiye uğradı.