FTP Şifre Yanlış Hatası

Emre Nogay · · Linux

FTP şifre yanlış hatası genel olarak CyberPanel ile karşımıza çıkıyor. Şifreyi doğru girdiğinizden eminsiniz, panelden şifreyi değiştirip, kopyalayıp FileZilla ile giriş denemesi yapıyorsunuz ama password doğru olmasına rağmen giriş yapamıyorunuz. Alabileceğiniz hatalar şunlardır:

  • 530 Login authentication failed
  • FTP Error 530, User cannot log in
  • Ciddi sorun: Sunucu ile bağlantı kurulamıyor

FTP Şifre Yanlış Hatası Sebebi

Bu sorun Pure-FTPd (veya ProFTPD) ile sunucu paneli arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanmaktadır. Sizin belirlediğiniz FTP parolası arkaplanda MD5 gibi algoritmalar kullanılarak, güvenlik amacı ile hash işlemi yapılır. Yapılan hash işlemi ile FTP sunucusundaki hash eşleşmediği için giriş yapamazsınız.

FTP Şifre Yanlış 530 Login authentication Failed Çözümü

Bu işlemleri yapabilmek için sunucunuzda PhpMyAdmin erişiminizin olması gerekiyor. Eğer bu erişime sahip değilseniz problemi çözmesi için hosting sağlayıcınıza başvurmanız gerekecek.
Ben bu işlemleri CyberPanel için anlatıcam ama siz Hestia gibi diğerlerinde de uygulayabilirsiniz.

  • Sol tarafta yer alan “Databases” sekmesini genişletip “PHPMYAdmin” yazısına tıklayın.

FTP Şifre Yanlış Hatası

  • Açılan ekranda sizin veritabanlarınız listelenecek. O alandan “cyberpanel” yazan veritabanına tıklayın ve genişletin.

FTP Şifre Yanlış Hatası

  • Tablolar listelenecek “users” ismindeki tabloyu bulun ve açın. Çok fazla tablo olduğu için 2. sayfaya da bakmayı unutmayın.
  • Bu tabloda FTP hesaplarınız listelenir. Şifresini güncellemek istediğiniz kullanıcı adını bulun ve sol tarafındaki “düzenle” yazısına tıklayın.

FTP Şifre Yanlış Hatası

  • Aşağıdaki kutuya FTP şifrenizi yazın ve Hash Oluştur butonuna basın. Bu form sizin şifrenize Hash işlemi uygulayıp yeni bir şifreye dönüştürecek.

Bcrypt Şifreleyici

  • Gelen şifreyi kopyalayın ve PhpMyAdmin’de aşağıdaki resimde işaretlediğim yere hash işlemi yapılmış şifreyi yapıştırın.

FTP Şifre Yanlış Hatası

  • Sayfayı aşağı kaydırıp “Git” butonuna tıklayarak kaydedin ve hazır! Artık FTP girişi yapabilirsiniz.

FTP Şifre yanlış hatasının sonuna geldik eğer yardımcı olabileceğim bir şey olursa yorum yapmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Yorumlar

"FTP Şifre Yanlış Hatası" yazısı için 2 yorum bulundu

Allah razı olsun ne diyim sinir krizi geçiriyordum bir türlü kabul etmedi FTP şifresini. İnternette aratmak da gelmedi hiç aklıma. İyi ki rastlamışım yazınıza.

Yanıtla

Sunucu firmanın çözemeyip, bu panel sıkıntılı bunu kullanmayın dediği sorunu sayenizde 5 dakikada çözdüm hocam. Gerçekten çok çok teşekkür ederim, sizi bulamasam sunucuya format atacaklardı.

Yanıtla
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet bağlantınız kesintiye uğradı.