Plesk & LiteSpeed 403 Hatası

Emre Nogay · · Linux

Plesk ve LiteSpeed arasında yaşanan bir uyumsuzluk sebebiyle (özellikle LiteSpeed 6.1 sürümünde) Plesk’te kurulu domainler 403 hatası verebiliyor. Bu hatayı error_log dosyasında aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

MIME type [application/x-httpd-php] for suffix ‘.php’ does not allow serving as static file, access denied!

Bunun çözümü için LiteSpeed Web Server sayfasında 1-2 işlem yapmamız gerekiyor.

Adım 1: LiteSpeed Web Server Paneline Erişim

Plesk panelde bunun için 7088 portunu ziyaret etmemiz gerek. Sunucu ip adresinin sonuna “:7088” ekleyerek ip_adresiniz:7088 şeklinde giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekranı görüyor olmamız gerek.

Plesk & LiteSpeed 403 Hatası Adım 1: Plesk & LiteSpeed 403 Hatası

Bu ekrana Plesk bilgileri ile giriş yapamazsınız. Eğer şifrenizi bilmiyorsanız sunucuya SSH ile bağlanıp aşağıdaki komutu girin.

sh /usr/local/lsws/admin/misc/admpass.sh

Bu komut kullanıcı adı ve şifre belirlemenize yardımcı olacak. İlk aşamada kullanıcı adı, sonraki 2 aşamada ise şifre girmenizi isteyecek.

Adım 2: PHP Ayarları

Web server paneline giriş yaptıktan sonra, izlememiz gereken adımlar: “Configuration > Server > PHP” Bu adımları izledikten sonra aşağıdaki sayfaya ulaşmış olmalısınız.

Plesk LiteSpeed 403 Hatası - PHP Ayarları Plesk LiteSpeed 403 Hatası – PHP Ayarları

Bu sayfada, üstteki resimden de görüldüğü gibi “PHP Global Configuration” sayfasında bölümünde değişiklik yapacağız.

  1. Sağdaki “Edit” tuşuna basın.
  2. “Default PHP Versions” kısmına değer olarak,  Plesk’te kullandığınız varsayılan yani default PHP sürümünüz neyse onu yazın. Ben PHP 7.4 kullandığım için “php74” yazdım. Siz 8.1 kullanıyorsanız “php81” olarak giriş yapabilirsiniz.
  3. “Control Panel” kısmından ise Plesk seçip kaydedin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra ekranın üst tarafına gelen yazıdan “Graceful Restart.” yazısıyla LiteSpeed’i yeniden başlatıyoruz.  Plesk & LiteSpeed 403 hatası yazısının sonuna geldik işlemler bu kadar umarım bu yazı size yardımcı olabilmiştir.

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet bağlantınız kesintiye uğradı.