ClassiPress AMP Kurulumu

Emre Nogay · · AMP
Classipress AMP Kurulumu

ClassiPress teması üzerine ayrı olarak AMP kurulmasına ClassiPress AMP kurulumu denir. Kendi Accelerated Mobile Pages desteği olmadığı için bizler ek olarak müdahaleler yaparak AMP teknolojisini entegre ederiz, bu şekilde ClassiPress AMP isimli olaya ulaşmış olur. Kıymetli dostum hoşgeldin.🤗 Sayfanın sonunda WordPress siteler için iç linkleri CDN yapısı ile değiştiren bir eklenti bulunuyor, onu indirerek cdn.ampproject.org yapısını sitene entegre edebilirsin. Vaktini almamak adına yazı başında şunu söyleyeyim: Bu ücretli bir kurulumun yazısıdır ancak yaptığım işin %80’lik kısmını ücretsiz anlatıyorum eminim ki işini görecek bi şeyler öğreneceksin. Gerçekten öğrenme arzun varsa, Classipress AMP kurulumu hakkında 10’dan fazla bilgi vereceğim. Üstelik cdn.ampproject.org şeklindeki subdomain iç link yapısı da dahil.


İçindekiler

 1. ClassiPress AMP
 2. ClassiPress AMP Kurulumu Nedir?
 3. ClassiPress AMP Kurulumu Nasıl Olur?
 4. ClassiPress AMP Üzerinde AMP CDN URL Olmazsa Ne Olur?
 5. WordPress Olmadan ClassiPress AMP Kurulumu Olur mu?
 6. ClassiPress AMP Vitrin Kurulumu
 7. İletişim ve Diğer Bilgiler
 8. ClassiPress AMP Kurulumu S.S.S.

ClassiPress AMP

Temel yapıyı ele alacak olursak tüm siteler için CDN mantığı ayınıdır ancak konu wordpress teması Classipress olunca biraz farklı oluyor Classipress AMP CDN kurulumu anlatımına geçmeden önce, 6 yıldır bu sektöre freelance hizmet eden biri olarak çok kısa başarıdan bahsetmek istiyorum. Başarılı olmanın tek sırrı bence it gibi çalışmaktır eğer bi insan gecesini gündüzüne katıp çalışmıyorsa o şeyi gerçekten istemiyodur. Yazım uzun olacak kıymetli dostum. Eğer başarıya giden yolda senin de ayak izlerin olsun istiyorsan, yazımı sonuna kadar okumanı tavsiye ediyorum. Belki ben burada WordPress teması olan Classipress AMP kurulumu anlatacağım ama sana kattığım tek şey emin ol ki bu olmayacak.

 

Wordpress ClassiPress AMP Kurulumu

ClassiPress AMP Kurulumu Nedir?

Bazı ilan sektörlerine çok uygun olduğu için masaüstü sürümünde ClassiPress teması tercih edilir fakat bu temanın kod yapısı farklıdır her ne kadar WordPress altyapısı kullanılarak hazırlanmış olsa da, çoğu eklentiyle de zaten uyum içinde değildir. Tek düze gitmeyip fark yaratmak ister, classipress yerine farklı bir tema kullanmak isterseniz bence kendiniz için iyi bir şey yapmış olursunuz. Çünkü Google farklılıkları sever. 😀 Eğer AMP sayfanızın gerçekten uyumlu olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız AMP Validator aracını kullanabilirsiniz, aşağıdaki gibi bir sayfadır.

 

Classipress AMP CDN URL Kurulumu
Classipress AMP CDN URL Kurulumu

ClassiPress AMP Kurulumu Nasıl Olur?

AMP eklentisini kurduğunuzu farzedelim, ilk yapmanız gereken Classipress’in özel post ve taxonomy türlerini eklentinize kabul ettirmek. Ben AMP for WP eklentisi için anlatıcam.

 1. Settings kısmını açıp general kısmına girin.
 2. AMP Support tab’ı altında Custom Post Types bulunuyor, o kutuya tıklayıp çıkan Ads seçeneğini seçip kaydedin.
 3. Hala AMP ayarlarındayız, soldaki menüden Design kısmına basıp HomePage sekmesine geçin.
 4. Post Type in Loop kısmından AMP anasayafında hangi yazı türünün görünmesini istiyorsanız onu seçin. (İlanların görünmesini istediğimiz için Ads seçiyoruz.)
 5. Eğer Hariç bırakmak istediğimiz bi kategori varsa Exclude Categories kısmını kullanabiliriz.

İyi hoş da benim ilan sayfamda ücret yazıyor, mankenin boyu, kilosu yazıyor bu özel alanları nasıl bu AMP’ye entegre edicez? Bunu yapabilmek için kod bilgisine sahip olmak gerekiyor, benimle iletişime geçebilirsiniz bunun için. Hiçbir AMP eklentisinde CDN yapısı yani cdn.ampproject.org yapısı dahil olarak gelmez, bu yapının sırrı tamamen kullanıcıyı yönlendirmekten, doğru link yapısından geçer ve yazılım bilgisine sahip olmaktan geçer.

Bu yönlendirmenin 2 yolu vardır:

Kod ile yönlendirme: PHP’de header kodu, JavaScript’de location.href kodu, HTML’de meta http-equiv kodu… Bu yöntemi sadece siten TİB yemeden önce kullanabilirsin gelen URL’yi kullanıcıdan önce yakalar ve ilgili AMP CDN sayfasına yönlendirirsin Aynı amaca hizmet eder ancak tavsiyem 2. yöntemdir. Size bu yöntemi PHP ile yapabilmeniz için bir kod örneği göstereyim: 👽

$url = $_SERVER['REQUEST_URI']; //geçerli sayfa URL'si alınıyor
$cdn = "https://domain-com.cdn.ampproject.org/c/s/domain.com/$url/"; //$cdn değişkenine oluşturduğumuz CDN linkini atıyoruz.
header("Location: $cdn"); // CDN sayfaya yönlendiriyoruz.
//Kodu yazdık ancak hepsi bu kadar basit değil tabiki. Bu sadece kaba taslak örnek bir gösterimdi. İşte bu yapıyla iç link değişimi yapmadan kullanıcıyı AMP CDN olan versiyona yönlendirebilirsiniz.

Doğrudan yönlendirme[3]🏍: Senin site adresinin domain.com olduğunu varsayalım, site içi linkleride domain.com/makale-sayfasi /amp/olarak geçiyordur. Kodları değiştirerek kalıcı şekilde iç linklerini şuna dönüştürüyorum: https://domain-com.cdn.ampproject.org/c/s/domain.com/makale-sayfasi/amp/ Örnek kod bluğunu aşağı bırakayım:

$url = $_SERVER['REQUEST_URI'];
$domain = "https://domain-com.cdn.ampproject.org/c/s/domain.com/$url";
echo '<a href="'.$domain.'">Tıkla cdn git</a>';

Bu da tıkla git mantığının en kaba yapısıdır sadece verdiğiniz link için geçeridir. Kullanıcıyı makaleye göndereceğiniz mantığı ile düşünürsek $url değişkenine makale linkini atmanız duruma göre explode kullanmanız gerekecektir. Lakin classipress amp kurulumu bundan ibaret değildir bu sadece başlangıçların b’si. 😁 CDN yapısına kısa olarak değindim ama daha detaylı bilgi için amp cdn kurulumu makalemi okuyabilirsin 👌 çünkü orada baya kapsamlı anlattım. Diyelim siten tib yedi ve hit kaybedeceğin endişelisin, tib çözümüne ulaşmak istiyosun, kodlama da bilmiyosun ne yapacağını bilmek istiyosun. Öncelikle yazımı okumaya devam et çünkü doğru yerdesin adımlar halinde bahsedeyim:

 1. WordPress için AMP isimli eklentiyi indirip tib yiyen siteye kuralım.
 2. Setup diye bi bölüm karşına gelmiş olacak, FULL yazan kısmı seçip soldan settings isimli kısma geç.
 3. Posts, pages, homepage (eğer varsa custom front page), arhives kısımlarını aktif edip kaydedin.
 4. Yine soldaki menüden Design kısmına geçin kendinize göre tasarımsal ayarları yapın.
 5. Bu üstteki 4 adımda ne yapmış olduk? Classipress amp kurulumu’nun %20’lik bi kısmını tamamlanmış olduk siten artık amp farkındalığı ile index alacak, sıralama kaybın olmayacak ancak kullanıcı nasıl sitede dolaşacak? Tabi ki CDN yapısı ile.

Benimle iletişim kurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

ClassiPress AMP Üzerinde AMP CDN URL Olmazsa Ne Olur?

Varsayalım ki AMP eklentisini kurdunuz ancak iç link yapısını amp cdn url olarak değiştirmediniz, böyle bi kurulum yapmadınız. Siteniz AMP uyumlu olan sayfa için önbelleğe alınır ancak sadece o sayfa önbelleğe alındığıyla kalır. Yani siteniz tibli,  X isminde bir sayfanız var ve bu sayfa AMP olarak önbelleğe alınmış google’dan gelen kullanıcı bu sayfaya girebilir ancak o sayfadan öteye gidemez, çünkü iç linkleriniz amp cdn url değil 😁 Buyrun şöyle şeklen izah etmeye çalışayım.

ClassiPress AMP CDN URL

 

WordPress Olmadan ClassiPress AMP Kurulumu Olur mu?

Bu soruya net bi cevap vermek istiyorum: hayır. Çünkü classipress bir wordpress temasıdır, wordpress altyapısını kullanan bir temayı başka bir yazılımda çalıştıramazsınız kaldı ki AMP eklentisi de zaten wordpress için kodlanmıştır. Eklenti indirme linki https://github.com/emrenogay/amp-cdn-kurulumu

ClassiPress AMP Vitrin Kurulumu

Bu kısımda ihtiyacınız olan şeyi bilmeniz gerekiyor, bana kurulum için gelen insanlar genelde kafaları karışık geliyor. Kendinizde öncelikle şunları cevaplandırın;

 1. 1 Sitede 81 il kurulum yapacak mıyım?
 2. 1’den fazla sitem var, 1 siteden tüm diğer sitelerdeki vitrini yönetmek istiyor muyum?
 3. Kurulumu 1 siteye vitrini ana sayfaya mı yapacağım?

Ben yukardaki 3 sorudan, 3.yü ücretsiz olarak burada yayınlayacağım ya da diğer tüm şeyler için ulaşabilirsiniz işte 😀 1 sitede ana sayfa için vitrin nasıl kurarız ona geçelim. Eklentimiz AMP for WP ve FTP açıp şu dizini takip ediyoruz. wp-content -> plugins -> accelerated-mobile-pages -> templates -> design-manager -> swift -> index.php bu dosyayı düzenleyebileceğimiz şekilde açıyoruz.

Uyarı: Bu kısım geri alınamaz tehlikleler oluşturabileceğinden, mutlaka yedek alın ve ne yaptığınızdan eminseniz kod işlemlerine devam edin.

30.12.2020 tarihli düzenleme: Vitrin kodum bazı kendini bilmezlerce bazı forumlarda parayla satıldığı için sitemden kaldırdım.

İletişim ve Diğer Bilgiler

Evet kıymetli dostum yazının sonuna geldik, bu bölümde kendi iletişim bilgilerimden ve ücretli olan kurulum bilgisinden bahsedicem çok kısa. ClassiPress AMP kurulumunu gerek vitriniyle, gerekse CDN kurulumu ile ustalıkla  yapıyorum fiyatıda uygun ne seni ne beni yorar iletişime geçerek fiyat alabilirsiniz. Bu sayfadan benimle iletişime geçebilirsin classipress amp kurulumu için.

ClassiPress AMP Kurulumu S.S.S.

📍 WordPress Teması ClassiPress AMP Subdomaine Kurulur mu?

 • Evet kurulum sağlanır, örneğin sub.domain.com yapısında bir siteniz var. Bunu AMP CDN’e çevirdiğimiz zaman sub-domain-com.cdn.ampproject.org şeklinde bir yapı elde etmiş oluruz. Sorunsuz bir kurulum mümkün.

📍 İç Linklerin Google AMP CDN İle Değişimi Ne Kadar Sürede Yapılır?

 • ClassiPress biraz sorunlu ve kod yapısı farklı bi tema olduğu için normalden uzun olarak toplamda kurulum süresi 1 saati bulabiliyor. Çünkü gelen özel istekler ve sorunsuz bi çalışma için 1 saat zaman gerekli.

📍 Her AMP Eklentisi İle ClassiPress AMP CDN URL Kurulumu Yapılır mı?

 • Terimler biraz kafanızı karıştırıyor olabilir ancak sade bir cevap vereyim bu soruya: “AMP Eklentileri ile sadece sayfalarınızı AMP uyarlamış olursunuz CDN URL kurulumu yapabilmeniz için kod yapısını değiştirmeniz gerekir.” Sayfalarınız önbelleğe alındığı zaman CDN kurulumunuz yoksa sadece o sayfa içinde siteniz erişilebilir olur, o sayfadan öteye gidilmez.

📍 ClassiPress AMP Kurulumu İşlemi İçin Ne Kadar Ücret Gerekiyor?

 • Sektörden sektöre ama daha önemlisi siteden siteye değişkenlik gösteren bir konudur. Ucu çok açık ben fiyat verdiğim kişilere sitelerini inceledikten sonra fiyat veriyorum hakkı neyse odur. Benim yazılımım kaliteli bi yazılımdır, ancak konu classipress olduğu için genel olarak tek site fiyatı için 200 – 800 TL arası diyebilirim. Bu benim fiyat aralığımdır ve fiyata ömürlük ücretsiz teknik destek de dahildir.
Yorumlar

"ClassiPress AMP Kurulumu" yazısı için 6 yorum bulundu

Tema ClassiPress olmasa bile yine de ClassiPress AMP kullanılabilir mi?

Yanıtla

Merhaba,
ClassiPress temanın ismi.

"ad_cat", "ad_listing", "ad_tag"
gibi özel alanları sebebiyle mevcut AMP eklentilerinde özelleştirme yapıp ClassiPress ile uyumlu hale getiriyoruz.

ClassiPress temasını kullanmıyorsanız, ek olarak özelleştirme gerektirmeyeceğinden tabii ki kullanabilirsiniz.

Emre bey bana mailimden ulaşır mısınız

Yanıtla

Merhaba, Mail adresinize dönüş yaptım.

emre kardeşimizden 8 sitemiz için classipress kayan vitrin tasarımı satın aldık. gerçekten işinde usta biri ve amp olayını çok başka bi boyuta taşımış. çok memnun kaldık teşekkürler.

Yanıtla

classipress amp kurulumunu layığıyla yapan bi arkadaş. çok memnunuz eline sağlık. 2 tıkla 1 ayda yapamadığımızı yaptı.

Yanıtla
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet bağlantınız kesintiye uğradı.