Google AMP Tarama Anormalliği Hatası

Emre Nogay · · AMP

AMP testi yapınca veya search console ile canlı URL testi yaptığınız sayfalarda tarama anormalliği hatası almanız muhtemeldir. Bunun sebebi sitenizdeki herhangi bir hatadan kaynaklanmıyor. Yani sorun sizden kaynaklanmıyor. Yine de istisnalar olabilir, görelim.

Google AMP Tarama Anormalliği Hatası

Tarama Anormalliği Hatası Çözümü

Eğer alan adının DNS kayıtlarını güncellediyseniz, örnek veriyorum CloudFlare kurulumu yapıp NS adreslerini değiştirdiyseniz, DNS yayılımı %100 tamamlanmadığı için bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Subdomain açtınız ondan sonra bu hata oldu ise yine beklemeniz gerek çünkü subdomainin de kayıtlarının yayılması gerekiyor. Kayıtları güncellemediğiniz halde bu hatayı alıyorsanız kalan çözümlerin tamamı deneysel ve net bir çözümü yok çünkü hata sizden kaynaklanmıyor.

Ne kadar çözüm sayılır bilmem. Yine de bilgi edinmiş olun. Zaten bu konuda hiç kaynak yok. Eğer AMP’yi subdomain’den veya farklı bir domainden dizine eklettirmeye (index) çalışırken bu hatayı alıyorsanız, yapmanız gereken beklemek veya sürekli domain değiştirmek iOS 15 Safari AMP açılmıyor yazımda bahsettiğim işlem %90 bu soruna çözüm olmaktadır.

Benim kendi müşterilerimde tecrübe ettiğim kadarıyla, tarama anormalliği hatası 7-8 saat içerisinde düzeliyor. Bu süreyi beklemek istemiyorsanız, hata gidene kadar yeni bir subdomain açıp deneme yapabilirsiniz. Bu sorunun 26 Temmuz 2022 tarihi ile maalesef tek çözümü bu. Sorun sizin sitenizden kaynaklanmadığı için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Eğer daha fazla bilgi edinmek isterseniz Google’ın Data anomalies yazısına göz atabilirsiniz.

Efenim tarama anormalliği hatası yazımın sonuna geldik. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum yaparak sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Ben Emre Nogay,
Sevgiler.

Yorumlar

"Google AMP Tarama Anormalliği Hatası" yazısı için 2 yorum bulundu

Selamlar Emre hocam, Saldırı nedeniyle sürekli AMP düşürülüyor ve sizin eklentinizi kullanıyoruz. iOS 15 ile alakası yok yani. Buna bir çözüm bulabildiniz mi?

Yanıtla

Merhaba,
Bana iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet bağlantınız kesintiye uğradı.