iOS 15 Safari AMP Açılmıyor

iOS 15'in yayınlanmasıyla Safari AMP açılmıyor. AMP uyumluluğu olan siteler dizine eklenmiş olsa bile, Safari kaynaklı hata yüzünden iOS 15 AMP açılmama sorunu başladı.

iOS 15 Safari AMP Açılmıyor
₺2990
2499
1
106 değerlendirme arasından 5 üzerinden 4.9 aldı.
  1. Checkmark Tek seferlik ödeme sınırsız kullanım.
  2. Checkmark Sorunsuz ve üstün yazılım kalitesi.
  3. Checkmark Kur çalıştır eklenti. Admin bilgisi istemiyoruz.
  4. Checkmark Sınırsız süreyle ücretsiz teknik destek.
  5. Checkmark Al - Sat yapıp ortadan kaybolanlardan değil, yazılımı gerçek üreticisinden alın!
Emre Nogay Emre Nogay · · AMP

iOS 15’in yayınlanmasıyla Safari AMP açılmıyor. AMP uyumluluğu olan siteler dizine eklenmiş olsa bile, Safari kaynaklı hata yüzünden iOS 15 AMP açılmama sorunu başladı. Bu hatanın Safari kaynaklı olduğunu biliyoruz ancak sorun düzelecek mi, Safari tekrar AMP desteği verecek mi bilinmiyor. Bu bilinmezlikle çoğu site sahibi zarara uğradı. Bu yazımda ise hata hakkında bilgi verip, çözüme ulaştıracağım.

Nisan ayının başlarında iOS işletim sistemine gelen güncellemede bu sorun doğmuştu. Search central’da, topluluk yöneticisi Matheus’u bu problem hakkında bilgilendirdim. Kendisi Apple ile birlikte bu sorun hakkında çalıştıklarını ancak net bir şey olmadığını aktardı. Bu görselde verdiği yanıtı görebilirsiniz. Yanıtı sizin için Türkçeye çevireyim.

Sorduğunuz ve takip ettiğiniz için teşekkürler! Bu hala soruşturma altında. Soruşturmaların gidişatıyla ilgili herhangi bir güncelleme olduğunda veya herhangi bir ek bilgi veya yardıma ihtiyacımız olursa size haber veririm, tamam mı? Çok teşekkürler!

Haber verir mi bilmiyorum ama bir gelişme olursa, bu yazıyı güncelleyerek ben de size aktaracağım.

iOS AMP Resmi duyuru
AMPnin Apple iOS cihazlarda çalışmaması hakkında verilen yanıt

iOS 15 Safari AMP Hatası Nedir?

Dizine eklenmiş AMP uyumlu sayfaların google.com/amp/siteadresi.com yerine sitenin kendi domain adresine yönlendirilmesidir. Sayfalarınız aşağıya eklediğim resimdeki gibi olsa bile,  Google üzerinden girildiğinde açılmaz. Ancak normalde AMP  kendi sitesinde supported browsers sayfasında Safarinin destek verdiğini söylemektedir.

iOS 15 Safari AMP Hatası Nedir?

iOS 15 Safari AMP Açılmıyor Çözümü

Bunun çözümünü, yazılım desteği ile kendim geliştirdim. Hem WordPress,  hem de diğer yazılımlar için uygulanabilir ve şu ana kadar kurulum yaptığım 300+ fazla sitede hiç sıkıntı yaratmadan çalıştı. Sadece Safari desteği sağlamakla kalmadım, AMP’nin düşme sorununa da %80 çözüm oldu. Fiyat ve sorularınız için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Eğer daha fazla bilgi isterseniz amp tib çözümü makaleme göz atabilirsiniz.

1 Aralık Tarihli Önemli Güncelleme
Bu blog yazısını ilk yayınladığım 29 Mart 2022 tarihinde, AMP sadece IOS cihazlardan Safari tarayıcısında açılmıyordu. 1 Aralık 2022 itibari ile, IOS'a gelen WebKit güncellemesinde artık iPhone cihazlardan, tarayıcı ne olursa olsun AMP çalışmıyor. Ne yapacağız, artık iPhone kullananlar, AMP sayesinde sitelerimize erişemeyecek mi? Tabi ki çözümü mevcut.

AMP Farklı Domainde açtırma

AMPnin asıl kullanılma sebebi olan AMP viewer, artık Apple üretimi IOS cihazlar tarafından kullanılması desteklenmiyor. Bu görüntüleyiciyi yazılım desteği ile kendimiz yapmamız gerekli. Maskelemek amaçlı 1 adet uzantısı ve kendisi önemli olmayan domain kullanarak AMPyi başka domainde açtırıp iPhone kullanıcıları için girişi aktif ediyorum.

Bu görüntüleyici nedir kısaca hatırlatayım. AMP uyumlu sayfanız dizine eklendiğinde ve mobil kullanıcı sizin sitenize arama sonuçlarından tıkladığında, https://google.com/amp/sizinsite.com/amp-sayfa şeklinde sizin siteniz açılır. Bu sayede sizin sitenize kullanıcı google.com üzerinden ulaşıyordu. Bu açılma işlemi artık varsayılan olarak yok.

Bu işlem tamamen maskeleme amaçlıdır. SEO için bir olumsuz etkisi yoktur tam aksine organik trafik artışı, sitede kalma oranı artacağı için dolaylı olarak sıralamanızı bile arttırabilir. Eğer bu sistemi siz kullanmıyorsanız, aynı kelimede rekabet ettiğiniz diğer siteler kullanıyorsa sizin siteniz sıralama kaybı yaşar. Yazılımım tamamen Google yönergelerine göre yazılmıştır.

AMP Desteği Veren Tarayıcılar

Chrome
Firefox
Edge
Safari (Bakımda)
Opera
UC Browser

Efenim iOS 15 Safari açılmıyor konulu yazımın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Hizmetimi almak için benimle Skype üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Yazılımlarımın kalitesine güvendiğim için, tüm yazılımlarıma ücretsiz ve sınırsız teknik destek dahildir. Apple üretimi IOS cihazlarda AMP sayfalarınızı açtırmak için gerekli yazılım desteğinin tanıtım yazısıdır.

Ben Emre Nogay,

Sevgiler.

Yorumlar

"iOS 15 Safari AMP Açılmıyor" yazısı için 7 yorum bulundu

hocam bunu ayrı bir domaine yönlendirmeden yapmak mümkün değil mi

Yanıtla

Merhaba, maalesef mümkün şu an için mümkün değil. Ana domaini, ikinci bir domain ile maskeleyerek işlem yapılması gerekiyor.<br>Ek olarak bir yönlendirme işlemi yok. Tamamen Google kurallarına uygun bir şekilde dizine eklettirme, dizin alma durumu var.

Şurada yazanlar gerçekten çok değerli bilgiler. Başka hiçbir yerde olmayan bilgiler. Emre bey'den 2 sitemiz için iOS desteği eklentisi aldık. Sistemi almak isteyenler gözü kapalı alsın ben çok memnun kaldım.😃

Yanıtla

Bu Apple'ın farklı olucam diye, milletin işine yarayan her yeniliğe karşı çıkmasından sıkıldım valla. Yok mu bi yer boykot protesto falan edelim bunları 😂 Bu arada Emre bey'e desteği için sonsuz teşekkürler.

Yanıtla

Emre bey ile R10.net üzerinden 4 ticaret yaptık. Bir çok yazılım işimizi halletti ve ayrıca AMP IOS desteği yazılımını da sınırsız paket aldık. Satın alım sonrası bile desteği kesmedi, her sorduğumuzu neredeyse anlığa yakın bir hızda cevapladı Yaptığı işi çok beğendiğimiz için buradan bir yorum yapmak istedik.

Yanıtla

Hocam sizin site sektörü ne üzerine, sitelerinizi paylaşır mısınız merak ettim

Paylaşmamayı tercih ederim hocam. Paravan bloglarımız var.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet bağlantınız kesintiye uğradı.